چهارشنبه, مرداد 30, 1398
     


اخبار
تاریخ: 1391/02/05 نظرات: 0 نظر نمایش: 1942 مرتبه تعداد امتیاز: 71   (Article Rating)
گزارش جلسه 29/1/1391 انجمن علمی و فرهنگی آهار+تصویر

جلسه روز سه شنبه 29/1/1391 انجمن با سخنرانی آقای دکتر کیان نژاد در مدرسه احمدیه برگزار گردید که متن این سخنرانی با موضوع روانشناسی دوران بلوغ زیر همین مطلب آورده شده است.

اعضای حاضر در جلسه:1-الناز بلوچ   / 2- الهام بلوچ / 3- حدیقه حبیبی / 4- مژگان نورعلی /5-الهام علیرمضانی  / 6- زهرا نادی / 7- محبوبه نادی / 8- نسرین رمضانی /9- زهرا سیفان  / 10- ریحانه نظرآهاری / 11- امیر علی رمضانی / 12- منوچهرنورعلی آهاری  /   13 - کامران رسولی  / 14- عباس محمد آهاری  /  15-مهرداد آهاری  /  16-  مجتبی برومند  / 17- جعفر نادی / 18- اصفر نادی  /19- علیرضا علیرمضانی  /  20- محمدرضا کیان نژاد / 21- معصومه آهاری  /22- محسن علیرمضانی /  23- محمد کریمیان.

 

روانشناسی دوران بلوغ
 
دوران بلوغ دارای ویژگی های خاصی است که نوجوان را درگیر کرده و منجربه تغییر رفتار او می گردد . زیرا او در این زمان در حال گذر از دورن کودکی و ورود به دوران بزرگسالی است و به همین دلیل میان ویژگی های دوران کودکی و بزرگسالی در تغییر و نوسان است . یکی از این موارد رفتارهای پیش بینی نشده از جانب وی می باشد به گونه ای که بی قراری و نوسان در رفتار ایشان مشاهده میشود.
در نتیجه والدین برای برقراری رابطه بهتر با فرزندان خود و مراقبت بیشتر از ایشان در این دوره ی حساس می بایست نکاتی را مدنظر قرار دهند که در زیر به اختصار به برخی از مهم ترین آنها اشاره خواهد شد.
1) توجه به رفتار نوجوان باید بدون قضاوت و هیچ گونه پیش داوری باشد.(بی قراری های او را باید پذیرفت )
2) احساسات او باید پذیرفته شود  و مورد احترام قرار گیرد هرچند از نظر ما بی معنی و بی ارزش باشد.
3) از نصیحت کردن ایشان خودداری نمایید.
4) بیان و تعریف نکات منفی و ضعف های دوران کودکی نوجوان مخرب خواهد بود. ( به طور مثال یادآوری ترس وی از تاریکی در دوران کودکی )
5) برای نوجوان باید استقلال شخصیتی قائل شد.
6) اگر نوجوان در انجام کاری کوتاهی کرده و یا خطایی را مرتکب شده است انتقاد باید به گونه ای باشد که شخصیت او لطمه نخورد ، انتقاد کلی مشکل آفرین است. بلکه می بایست به کار خطایی که انجام شده اشاره کرد. برای مثال اگر لیوان شیری را ریخته به او بگوییم از این که شیر ریخته شده ناراحتم و دوست دارم اینجا تمیز شود و نه این که تو پسر بی عرضه و شلخته ای هستی و یا تو دختر بدی هستی
7) محیط خانه باید به گونه ای باشد که نوجوان بتواند تمام احساسات مثبت و منفی خود را بیان کند و از بیان احساسات خود نترسد حتی حس خشم خود را به راحتی مطرح نماید.
8) اگر اشتباهی انجام دهد در چند مرحله باید او را متوجه کرد
الف- توصیف مسئله        ب- اشاره به کار انجام شده نه خود فرد و ...
9) در صورتی که فرزندتان از شما تقاضایی دارد و شما در آن زمان قادر به برآورده کردن آن نیستید می بایست تمام خواسته های او را در کاغذی یادداشت کرده و بعدها در موقعیت مناسب آن را برآورده سازید . ( قول ها نباید فراموش شود)
 
نکته – درباره کودکان نیز بیان خشم و تخلیه آن همانند نوجوانان لازم و ضروری است و ما باید به کودک کمک کنیم که خشم خود را از راه های درست تخلیه نماید. مثلا می توان یک بسته خمیر اسباب بازی به وی داده و از او خواست که هرگاه از مسئله ای خشمگین است رنگ زرد را فشار دهد ، هرگاه بسیار خشمگین است رنگ قرمز را فشار دهد و یا اگر بسیار عصبانی است تمام رنگ ها را با هم مخلوط کرده و بدین صورت خشم خود را تخلیه کند و یا از روش های دیگری برای کنترل خشم فرزندان استفاده نماییم.

با تشکر از آقای دکتر کیان نژاد

در انتها از خانم دکتر محمد آهاری و آقای دکتر کیان نژاد بابت پذیرایی گرمشان از اعضای حاضر در جلسه کمال تشکر را داریم.

کد: 149
نویسنده خبر:
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
کمک های مالی
به اطلاع می رسانیم با توجه به مشکلات مالی انجمن در راه رسیدن به اهداف خود از دوستان علاقه مند کمک به انجمن برای پیشبرد اهداف آنمی باشند تقاضا می شود کمک های مالی خود را به شماره حساب 2478000115319991  و یا شماره کارت 5022291029775465  بانک پاسارگاد،واریز نمایند 
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389