چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1389/09/08 نظرات: 0 نظر نمایش: 5243 مرتبه تعداد امتیاز: 101   (Article Rating)
چشمه هاي آهار -جعفر نادی

چشمه ها از زیباترین و شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت و یکی از نمادهای خیره کنندۀ توانایی های آفریدگار بی همتاست.

بدون شک چشمه ها از بزرگترین نعمت های خداست که با جاری کردن آن امکان حیات و زندگی در روستا ها و شهرها و برای همـۀ موجودات فراهم نموده است .

 

روستای زیبای ما آهار نیز با داشتن کوهستانهای پر دامنه و بلند و تنگه های متعدد در آغوش مهربان خود ده­ها چشمه را جای داده است که از دل کوهها می جوشند و زیبایی حیات و عشق را برای ما به ارمغان می آورند. دو قلۀ بلند توچال و سی چال ( گاجره) در دو سوی روستا و با ارتفاع نزدیک به 4000 متر از سطح دریا و کوههای متعدد دیگر مثل آهاروش، پاوش، قصر دخترک،الله بند، سِیل گلُه، اُودره، کّله سودار، اُفتُودیم، مِهدی چال و بارویک حوزه وسیع آبخوان داری و آبخیز داری را ایجاد نموده­اند که باعث ایجاد دو رودخانه پیش کُنَک و شکراب شده­اند که از سرچشمه های اصلی رودخانه جاجرود و تامین کننده آب سد لتیان می­باشند که در جهت آب شرب تهران استفاده میشود.

 

وجه تسمیه نام روستای آهار نیز به علت همین پر آب بودن این روستا می باشد که در آغاز ( اُوهَر) بوده است. و سپس به تدریج به آهار تبدیل شده است. (اُ و ) در زبان روستایی به معنای آب و (هر ) به معنی آسیاب کردن می باشد.

(بِه هِردین= آسیاب کردن) و اُوهَر یعنی آب برای آسیاب کردن و به معنای آب فراوان می باشد ومدخل و رودی روستا از سمت روستای (ایگل ) هم اکنون نیز (گَل اوهَر ) به معنی گلوی آهار نامیده می­شود .

در یک منطقه از کوه پایه های توچال نیز که شکراب نامیده میشود و مدفن چند تن از امامزادهای بزرگوار می باشد. چشمه های متعددی وجود دارد که بی تردید از گواراترین و بهترین آب های آشامیدنی در سطح کشور است به همین دلیل برآن شدم تا با شناسایی و معرفی چشمه های این روستای با صفا و زیبا برای هم روستایی های ارجمندم به خصوص نسل جوان عزیز آن هم از فراموشی نام های قدیم و اصیل آن جلوگیری شود و هم راهنمایی باشد برای کسانی که از طبیعت روستا برای گردش، تفریح، کوهپیمایی، چیدن سبزی و غیره استفاده می کنند. در پایان از همه قدیمی های روستا و دوستداران طبیعت زیبای آهار جهت راهنمایی و یادآوری چشمه های فراموش شده استمداد می­طلبم. همچنین اسامی تعدادی از چشمه های روستاهای همسایه که از کوههای آهار نیز به آنها مسیر راهپیمایی وجود دارد جهت اطلاع درج می گردد.همچنین لازم به توضیح است که لَش به نوعی از چشمه گفته میشودکه آب در سطح وسیعی از زمین بیرون میزندومنطقه گسترده ای را نمناک می کند.

                                                  با تشكر جعفر نادي

                                                                          

 

 

 

 

 

1- چشمه آرا: در محله سیفان و زیر منطقه کلدار کُن قرار دارد. در گذشته که روستا لوله کشی نشده بود نقش مهمی در تامین آب شُرب محله سیفان و جیر محله داشت. به خصوص در زمستان که آب رودخانه بسیار سرد بود آب ولرم چشمه نعمتی بود برای شستشو و آب آشامیدنی.

2- چشمه های چوندر:  چندین چشمه در این منطقه وجود دارد که اهالی با ساختن استخر (در اصطلاح محل اَسَل) جهت آبیاری باغات استفاده می کنند. چوندر به معنی دره چراگاه گوسفندان میباشد.

3- چشمه های تنگه بارویک: در این تنگه بشدت وحشی و بکر چندین چشمه وجود دارد که متأسفانه موفق به یافتن اسامی آنها نشدم. از دو چشمه آن جهت آبیاری استفاده میشود.

4- چشمه سید حبیب: در منطقه بکار زمین قرار دارد.

5- چشمه تنگه گرچ: که در تنگۀ معدن  گچ قرار دارد.

6- لش غوربا قه: در منطقه چوندر قرار دارد.

7- چشمه تنگه گرچک: در منطقه گرچک قرار دارد و برای آبیاری استفاده میشود.

8- لش دنباله گرچک. 

9- چشمه سرویشه:  در بالای تنگه گرچک قرار دارد در جهت آبیاری باغات استفاده می شود . 

 

10- چشمه مَسلَم:  شامل دو چشمه نسبتاً پر آب و گوارا می باشد که از کوه توچال تغذیه می­کند و هنگامی که تابستانها هوا گرم می­شود آب این چشمه ها بیشترمی­شود.از این چشمه ها جهت آبیاری باغات مَسلَم استفاده میشود.

11- چشمه بخ لوار:  در منطقه ای به همین نام و روبروی محله گرچک قرار دارد.

12- چشمه سعید: که در داخل روستا در محله قدمان قرار دارد. و از چشمه های قدیمی و معروف داخل آهار است.

13- حوض اشرف: باتلاق مانندی بود که در محله سادات قرار داشت و اکنون به علت ساختمان سازی به زیر زمین منتقل شده است و اثری از آن نیست.

14- چشمه گَل نُو: سابقاً یک ناو چوبی در زیر آن قرار داشت و به­عنوان آبخوری چهار پایان استفاده می­شد و آبش گرم است.

15- چشمه نظران: که در محله نظران قرار دارد و سابقاً که حمام روستا خزینه داشت آب آن توسط لوله­هایی که تنبوشه نام داشت به حمام منتقل می­شد.

16- چشمه قُدقُدک: آب این چشمه مزۀ آهکی دارد و برای خوردن مناسب نیست و در قدیم جهت حمام محله سادات از آن استفاده می­شد .

17- چشمه کََلِّ علیون: اکنون زمین نمناکی از آن باقی مانده ولی درخت توت قدیمی پای چشمه همچنان با زیبایی سرافرازی می­کند.

18- چشمه نادیان: که در گذشته دو چشمه در محلۀ نادیان قرار داشت که یکی برای آبخوری چهار پایان و دیگری برای آب آشامیدنی استفاده می­شد. ولی اکنون منقرض گشته­اند و جز زمین نمناک و لش مانند آن چیزی باقی نیست.

19- چشمه های بورون: در بورون چشمه های متعددی وجود دارد که مهمترین آن لش گِستان بورون می­باشد.

20- چشمه ویشه(بیشه): که در گذشته نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی بالا محله ایفا می کرد و اکنون نیز چند سال است در زمستانها با لوله کشی آب آن به شبکه آبرسانی روستا اضافه می­شود.

21- چشمه بِخ ویشه: که با ساختن استخر جهت آبیاری استفاده می­شود.

22- چشمه لیسَک (لیزک ): در منطقه ویشه و در سراشیبی تند آن قرار دارد.

23- چشمه های تارویشه: در این منطقه فوق العاده زیبا چندین چشمه و لَش قرار دارد.یکی از چشمه هاچشمه چشمه خون غفورو دیگری دم زلزالک دارنامیده میشود جهت یافتن نام بقیه چشمه ها  از کسانی که اطلاع دارند تقاضا می­شود با ما تماس بگیرند .

24- چشمه علی خُشکه: از زیر سنگ بسیار بزرگی در منطقه (گَل تنگه ) بیرون می ­آید .

25-لش تُخماقک :در پایین منطقه تارویشه قرار دارد

25- لش نوری: در تنگه بَند سَر و در کنار راه سابق آهار به میگون قرار دارد.

26- چشمه محترم: در منطقه گَل تنگه بعد از کِر مصیب (کِر به مناطق سنگی گفته می­شود ) قرار دارد.

27- چشمه کَلاّ قربون: در پایین ترین نقطه تنگه تارویشه ودرمنطقه اَچالک قرار دارد.

28- چشمه ولش سَدَر بند: (سّردربند ) که به آن چشمه محمّد سَلی هم می­گویند .که نسبتاً پر آب و وسیع می­باشد و از آن جهت آبیاری باغات منطقه استفاده میشود.

29- لش خرمن گِردَک: که منطقه وسیعی از دامنۀ پایینی تارویشه را می­پوشاند و چشم اندازهایی زیبا از سنگ، آب و سبزی را ایجاد نموده است.

30- چشمه ولی میرزا: بعد از منطقه سَدَر بند قرار دارد و در روزهای تعطیل اقامتگاه گردشگران می­باشد.

31- چشمه سیاه نو: روبروی چشمه ولی میرزا و در سینه کوه قرار دارد.

32- چشمه گل اللهی: در تنگه بعد از تنگه سیاه نو قرار دارد.

33- چشمه یَگ: در منطقه ای که به همین نام خوانده می­شود قرار دارد.در سابق که اهالی پشته های کاه را روی کول خود به ده حمل میکردند استراحتگاه خستگان بود.

34- چشمه سنگ سرلوار: کمی بالاتر از چشمه یَگ و نزدیک رودخانه قرار دارد.

35- چشمه اوچالک: چشمه پر آبی است در تنگه ای زیبا به همین نام که جهت آبیاری استفاده می­شود.

36- چشمه سَلمان: آبش گرم و بد طعم است و در منطقه اوچالک قرار دارد

37- چشمه زنبورنو: در انتهای منطقه اوچالک قرار دارد و آبش خنک و گواراست و آبخوری زنبورهای وحشی منطقه است.

38- چشم فخری: در تنگه اوسیودر (آسیاب دره) قرار دارد.( فراخ نو اوسیودر)

39- چشمه گَل لُرَه: در منطقه پی­رگ و نزدیک ترین چشمه به قله قلعه دختر از این منطقه می باشد. نقش مهمی در تأمین آب آشامیدنی گوسفندانی که در این منطقه چرا می­کنند دارد.اب فوق العاده خنک وگوارایی دارد

40- چشمه کُمال: پایین چشمه گل لُره ودر تنگه اصلی منطقه پی رگ  قرار دارد.این منطقه باتنگه های متعددوارتفاعات صخره ای ان که لَته بُن پی رگ نامیده میشود از بکر ترین مناطق اهار میباشد.

41-دم اوخوره-یکی دیگر از چشمه های پی رگ میباشد.

42- چشمه سید احمدون: در دره ای به همین نام در بالاترین منطقه پی ­رگ قرار دارد. 43- چشمه فکدارعلی مشدی: که درخت فِک (نوعی بید) خیلی قدیمی در پای آن قرار دارد و از ده­تنگه در سینه کوه دیده می شود.   

44- لش قیاق میون: در انتهای تنگه پاوش و قبل از گردنه پاوش (چپه را ) قرار دارد. قیاق نوعی گیاه و شبیه چمن است که در فارسی به ان مَرغ می­گویند

45- چشمه نو ردِمین: چشمه ای در دامنه پاوش که در بهار برای کسانی که برای چیدن سبزی به این منطقه می روند لذت آب خنک کم نظیر ی فراهم می کند .

46-چشمه علی لالَه-اولین چشمه تنگه پاوش میباشد.

47-چشمه اَلَرگ قاضی-دردره کوچکی  سمت چپ تنگه پاوش وروبروی سنگ بزرگی که به ان کَمَر مسیح میگویند قرار دارد

48- چشمه های تنگه پاوش (پابَشم ): در این تنگه باسابقه تاریخی چندین چشمه وجود دارد که جهت آبیاری از ان استفاده می­شود.بَشم به دامنه هاو گردنه های برفگیر که در زمستانهابا کولاک و سرمای زیادچارواداران ورهگذران را اذیت میکرد گفته میشد.

49-چشمه های ده تنگه: در این منطقه با قدمت و باستانی که سابقاً ده بوده است  چندین چشمه دایمی و پر آب و گوارا وجود دارد که در روزهای تعطیل گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند .

50- چشمه اکرم: در تنگه اودره قرار دارد و در گذشته و زمان چیدن علوفه در بهار (کاه چین ) نقش مهمی در تامین آب خوردن آنهایی که مشغول کاه چینی در اودره بودند داشت.

52-لش اودره: که در منطقه هُمَندی اودره قرار دارد و در آن گیاهی به نام سازو می روید که در گذشته از آن برای بسته بندی یونجه و سایر علوفه استفاده می کردند.

53- دراز لش ده تنگه: در انتهای منطقه ده تنگه و قبل از چشمه سیاه خونی یَک دردامنه کوه قرار دارد.

54- چشمه و لش اسبول: که چشمه ای دایمی و از زیر غار مانندی در این منطقه خارج می شود و اخیراً با کشیدن لوله از آن برای آبیاری استفاده می­کنند . (اسبول در منطقه رودبار قصران به غارهای کوچکی گفته می­شود که در زیر سنگ ها ایجاد شده اند).

55- چشمه کُمال لو: در دره کُمال لو قرار دارد و بیشتر بهاره است.

56- چشمه سیاه خونی یَک: چشمه پر آب و بزرگی است که آب فوق العاده گوارا و خنکی دارد که در فصل بهار موجب طراوت و زیبایی دل انگیزی در ابتدای دره سَر چَه مون می شود. خونی خانی و کانی در زبان پارسی قدیم، پارسی اوستایی و پارسی پهلوی به چشمه های پر آب گفته می­شد و سیاه خونی اشاره به سنگهای سیاه کف و اطراف چشمه دارد.

57- چشمه الله: کمی بالاتر از چشمه سیاه خونی یَک قرار دارد.

58- چشمه کاچین امیر: در سینه کوه و بالای سَر چَه مون قرار دارد و با کشیدن لوله از آن جهت آبیاری استفاده می شود.

59- چشمه باریجه چال: یکی از گواراترین آبهای منطقه می باشد که با ساختن اَسَل (استخر ) از آن جهت آبیاری باغات باریجه چال استفاده می­شود.

60-چشمه دراز لش باریجه چال در مسیرسر  بالایی راه باریجه چال قرار دارد.

61- چشمه سیل گُله: در دامنه تنگه سیل گُله قرار دارد گُله به بوته های زرشک وحشی گفته می شود که در این منطقه قرار دارد و سیل گُله معنی انبوه بوته های زرشک می­باشد.

62- چشمه کَل شیری: در تنگه بالای باریجه چال قرار دارد.

63- چشمه عباس مختار: در دامنه کوه زرد قرار دارد .نام این کوه دراصل میباید زَد بوده باشد. زد و بارزَد درفارسی کهن به معنی گیاه باریجه میباشد که دراین کوه فراوان روییده است.

64- چشمه و لَش چال زرد: که چشمه ای دایمی است و نقش مهمی برای سیراب نمودن گوسفندان دارد که با ایجاد حوضچه های مختلف در آن از آب آن استفاده می کنند. این چشمه در بالای کوه زرد ودر چال پشت قله آن قرار دارد.

65- لَش کَندیل کُن: که پایین تر از چال زرد قرار دارد. کندیل سبدهای چوبی کوچکی بود که به عنوان جای قاشق وظروف کوچک استفاده میشد واز نوعی بید بافته میشدکه در این لش میرویید.

 66- چشمه علی خان نو: که چشمه­ای بهاره است و در تنگه علی خان نو که سنگی و صعب العبور است قرار دارد.

67- چشمه خُل دَره: که چندین چشمه در این تنگه وحشی و ترسناک قرار دارد و در مسیر آن بیدهای وحشی که به آن شِمِشک می گویند و همچنین تمشک های فراوانی  روییده است.

68- چشمه ایوانک: در کنار بند الله بند و در منطقه زیبای ایوانک قرار دارد و بیشتر بهاره است.

69- چشمه بِخ الله بند: که در زیر بند الله بند قرار دارد و برای شکارچیان که شب در اتاقک بِخ بند می­خوابند نعمتی است.

70- چشمه قزل خونی: در دامنه کوه گاجره قرار دارد و در بهار میعادگاه کسانی است که برای والک و تَپِلک(دربیشترروستاهای منطقه به این سبزی تُلپه میگویند) و کُما گوشت به گاجره میروند.

71- چشمه پله کامدار: که در دامنه جنوبی گاجره قرار دارد و تنها درخت کام موجود در کوه گاجره در کنار این چشمه روییده است.

72- چشمه سوچال: که کمی پایین تر از گردنه سوچال قرار دارد.

73- چشمه کاظم قسم: که در بالای تنگه ای به همین نام در گاجره قرار دارد.

74- چشمه الدوگ: که نزدیک یُرد الدوگ گاجره قرار دارد.

75- دیری یَک (دریا یَک )گاجره: که در زیر ساختمان و دکل گاجره وکمی پایین تر از قله آن قرار دارد واز ذوب شدن برف های ان تشکیل میشود.

76- چشمه چال نویک: در ابتدای منطقه آهار و ش (آهار بشم ) و در تنگه ای به همین نام قرار دارد.

77- چشمه نوپَل: از چشمه های معرف آهار وش است و آبش گرم است و برای آبیاری باغات با کشیدن لوله استفاده می شود .

78- چشمه گَندی او (گَند آب ) : که آب گرم و بد طعمی داردو در منطقه آهاروش قرار دارد .

79- چشمه گیلکی: در انتهای تنگه آهاروش به سمت گردنه قرار دارد و در گذشته در مسیر شاه راه به سمت شهرستانک از چشمه های مهم بود.

80- چشمه رضا قربون: روبروی منطقه گَته سَرلت آهاروش قرار دارد.

81- چشمه موسی: در پایین تپه گته چال قرار دارد و در کنار آن تعدادی فِکدار خیلی  قدیمی قرار دارد.

82- چشمه علی ابول: بالای گَته چال آهار وش قرار دارد و از آب آن باغات گته چال آبیاری می شود.

83- چشمه عابدین مغنی: کمی بالاتر از چشمه علی ابول قرار دارد.

84- چشمه علی رمضان: بعد از تنگه و هلامیون در منطقه گَته چال قرار دارد. به این محل یُرد علی رمضان میگویند وسابقاً در اینجا گوسفند میخوابید

85- لش زنگ تور: در انتهای منطقه آهار وش و در سمت چپ دره قرار دارد.

86- چشمه سیاه بند زنگ تور: در پایین زنگ تور و در آخرین نقطه تنگه اصلی آهار وش قرار دارد.

87- چشمه لو دره (لب دره ): که در داخل تنگه لو دره قرار دارد.

88- چشمه سویَه کُن: در منطقه سویه کُن قرار دارد. سویه از سبزیهایی میباشد که در این منطقه فراوان است.

89- چشمه سم خوردّک: در لوار منطقه سَم خوردَک قرار دارد.

90- چشمه های ویشه پی­راز و شمشگِستان ویشه: در کنار تنگه زیبای اودریون و در زیرراه شکراب قرار دارد.

91- چشمه امیر: از چشمه های بالای ویشه در مسیر راه شکرآب  است و از چشمه های اصلی تامین آب آشامیدنی روستا می باشد .

92- چشمه مراد: از چشمه های تامین آب روستا و بالاتر از چشمه امیرودر کنار راه شکرآب قرار دارد.

93- چشمه حوری: در زیر راه شکرآب و در ابتدای شروع باغات شکرآب قرار دارد.

94- چشمه وَردشت: که در منطقه وردشت شکرآب قرار دارد.

95- چشمه گُل گُلُک: بعد از منطقه وردشت و در تنگه گُل گُلُک قرار دارد.

96- چشمه توچال نو: که در تنگه توچال نو از کوه پایه های توچال قرار دارد.

97- چشمه فلک دره(پلک دره): که بعد از توچال نوودر انتهای منطقه کمرخونی قرار دارد قرار دارد.

98- چشمه های گَل بَند سر: گویی آبهایی از بهشت به این منطقه سر باز کرده اند .چشمه هایی در کوه پایه توچال و دربالای ابشار شکراب فوق العاده بی نظیر و نشاط آور با صداهایی که امیدو زندگی را در گوش ما زمزمه می کند.

99- چشمه اسپیدکمر: که کمی بالاتر از منطقه سر تخت قرار دارند و به تازگی از آب آن با لوله کشی و ایجاد آبخوری سیمانی برای مصرف گوسفنداران و چهار پایان استفاده می شود.

100- چشمه غلام حسین: بالاتر از چشمه اسپیدکمر و به طرف قَزقون چال قرار دارد.

101- چشمه عباس مغنی: در ارتفاعات دامنه توچال و بالای منطقه گَلَرد قرار دارد.

102- چشمه صفر غریب: کمی پایین تراز چشمه عباس مغنی و در انتهای تنگه گَلَرد قرار دارد.

103- چشمه لیسَک: که در زیر منطقه خرسنگ و در شیب تندی که به آن کافرسو می­گویند قرار دارد.

104- چشمه بازارک: که در اپتدای هُمَند بازارک و در زیر آن قرار دارد.

105- چشمه خون غفور: (خونه غفور ) که در انتهای تنگه رمضون بند قرار دارد.

106- چشمه مهدی چال: که چشمه سید عباس میر کریم هم گفته می­شود و بیشتر بهاره است وبعد از تختی مهدی چال وداخل تنگه آن قرار دارد.

107- چشمه پی راز: که در سر بالایی پی راز قرار دارد و اکنون دردرون  باغات منطقه قرار گرفته است .

108-چشمه نوعلی :چشمه کوچکی است درپشت باغات بن جویک در دره ای به همین نام .

109- چشمه بَن جویَک(بند جویَک): چشمه های متنوعی در این دره فوق العاده زیبا قرار دارد که اخیراً از تعدادی از آنها برای آب آشامیدنی روستا استفاده می شود.

110- دیریَک (دریا یَک ) توچال-  بالاتر از قَزقون چال زیر قله توچال قرار دارد واز ذوب برفهای قله ایجاد میشود.

111- لَش سیدابولحسین: در پایین ترین نقطه تنگه بارویک قرار دارد (لَش به زمینهای آبناک که آب در سطح وسیعی از زمین بیرون می زند گفته می شود ).

112-چشمه نی گله:این چشمه در ابتدای کوه اهار وش و در منطقه سرخاسک قرار دارد

113-چشمه فراخاس در انتهای تنگه اهاروش ذر سینه کوه قرار دارد

114-چشمه کاشه حسن نیز در انتهای تنگه اهاروش قرار دارد

 چشمه های روستاهای همسایه آهار که به جهت نزدیکی و همسایگی هنگام گردش و کوهنوردی و رفتن به روستاهای فوق می­توان از آنها استفاده کرد.

1- قُل قُل چشمه: چشمه معروف روستای شمشک و پشت گاجره آهار قرار دارد و سر چشمه اصلی رودخانه  شمشک می باشد.

2- چشمه پِی­لَت: در پشت قله الله بند و در آبریز شهرستانک قرار دارد . این چشمه در کنار راه مالرو اصلی چارواداران به منطقه شمال و کلاردشت درروزگار گذشته قرار دارد و نقش مهمی در رفع نیاز چاروداران و عابران ایفا می کرد.

3- چشمه های سی­چال: در پشت منطقه سوچال آهار و در حوزه روستای در بند سر قرار دارد و منطقه مناسبی جهت چیدن سبزیهای بهاره است و نزدیکترین راه جهت رفتن به آن از دو رود دربندسر می­باشد.

4- عبدالله چشمه: در انتهای تنگه هملون میگون قرار دارد.

5- چشمه لار: در منطقه لار تنگه هَمِلون میگون قرار دارد. وقتی از سیل گُله آهار به گردنه هملون رسیدیم و سرازیر شدیم اولین چشمه در این منطقه باستانی قرار دارد. روستاییان میگون در این منطقه اشیاء باستانی فراوانی کشف کرده اند.

6- چشمه زَرجو: هنگامی که از گردنه آهار وش (سرلو آهاروش ) به طرف شهرستانک سرازیر می شویم اولین چشمه  می باشد و در ابتدای تنگه دو درون شهرستانک قرار دارد.

7- چشمه گّل کیله: در کنار قصر ناصرالدین شاه شهرستانک قرار دارد.برای کسانی که به دیدن این اثر تاریخی ومنطقه زیبای اطراف ان میروندخنکای دلپذیر ان خاطره ای فراموش نشدنی باقی میگذارد.

8- چشمه قرا دَرّه (قَراب دره ): بعد از گردنه مهدی چال به طرف کوه های ایگل در دامنه پرشیب قله توچال قرار دارد و به سبب سبزی پیازک مرغوبی که در ان می روید در بهار میزبان دوستداران سبزی های بهاره می­باشد. (قراب نوعی پرنده از خانواده کلاغ می باشد که در این منطقه میزیَد).

9- چشمه هاشم: در تنگه بعد از چشمه قرا دره قرار دارد.

10- چشمه سیاه غار: در مسیر راه آهار به امام زاده داوود و بالای منطقۀ زیبای چمن مخمل و نرسیده به تپه سلام قرار دارد. در گذشته در تـأمین آب زائرینی که از آهار به امام زاده داوود می رفتند نقش مهمی ایفا می­کرد.

11- چشمه قنبر: قبل از اینکه به امام زاده داوود برسیم این چشمه پر آب قرار دارد. اکنون با کشیدن لوله جهت آب شرب زائرین و ساکنین استفاده می شود.(قنبر نام غلام امامزاده بود که اکنون در کنار امامزاده دفن است).

12- چشمه های آبریز توچال به سمت دربند: اگر از قله توچال به سمت دربند سرازیر شویم چشمه های متعددی وجود دارد که معروفترین آنها چشمه مرشد، چشمه فراخ لا، چشمه پیاز چال، چشمه نرگس، چشمه جعفر و ... می باشد.

نويسنده : جعفر نادي  

کد: 17
گروه: گردشگري و طبيعت
نویسنده خبر: مديريت سایت
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389