چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1392/08/28 نظرات: 0 نظر نمایش: 1834 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
پیشگیری از اعتیاد

 

پیرو دعوت به عمل آمده از انجمن علمی فرهنگی آهار به سخنرانی با عنوان " پیشگیری از اعتیاد" توسط مسئولین فرهنگسرای فشم در مورخ 11/8/92 مقاله زیر در سایت قرار گرفته است که خلاصه ای از صحبت های کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره ی خانواده آقای سعید کاوه می باشد. این مقاله به لطف و زحمت خانم خداوند کارشناس روانشناسی که از اعضای انجمن می باشند و در جلسه حضور داشته اند آماده شده است. با تشکر از ایشان.
 
 

 
اعتیاد از نظر پزشکی و جهانی یعنی مصرف ماده ای که بدن فرد به آن عادت می کند و به آسانی نمی تواند از آن دست بردارد و بدن به مصرف آن محتاج می شود. ترک اعتیاد کاری بسیار پیچیده بوده و اکثر افراد در درمان این مسئله دچار مشکل می شوند زیرا تنها به سم زدایی مواد از بدن می پردازند و سپس به مصرف داروهایی عادت می کنند که دردهای جسمانی ناشی از ترک مواد مخدر را کنترل می کند اما مسئله مهم در اعتیاد به مواد مخدر وابستگی روانی فرد به مواد است که از طریق روان درمانی و رفتار درمانی توسط روان پزشک قابل درمان می باشد.
در روان شناسی اجتماعی اعتیاد به عنوان یک جریان تعریف شده است درست همانند رودخانه ای که جاری و روان است و وقتی فرد وارد آن می شود سرعت آب وی را با خود می برد . معمولا افرادی که از لحاظ شخصیتی قوی نیستند و دیگران برایشان تصمیم گیری می کنند ، قدرت نه گفتن ندارند و اعتماد به نفس پایین تری دارند بیشتر تحت تاثیر عوامل خارجی قرار می گیرند بنابراین زمینه به انحراف کشیده شدنشان بیشتر است. از این رو اگر محور حرکت دهنده در درون خود فرد باشد و بتواند عاقلانه تصمیم بگیرد در اجتماع سالم می ماند. در نتیجه یکی از مهم ترین تمرین ها برای پیش گیری از اعتیاد تمرین نه گفتن به مسائلی است که مایل به انجام آنها نیستیم.
یکی دیگر از عوامل موثر در اعتیاد جنسیت می باشد به طوری که مطابق با آمار های گرفته شده 93% معتادین مرد و تنها 7% زن می باشند.
شرایط خانوادگی نیز از عوامل موثر در معتاد شدن افراد است. می توان گفت که برخی از خانواده ها معتادپرور می باشند و گاهی شرایط نابهنجار خانوادگی عامل اصلی اعتیاد بوده است از جمله مشکلاتی که موجب بروز اعتیاد در فرزندان یک خانواده می باشد به شرح زیر است:
1-    خانواده هایی که زن و شوهر مشکلات فراوانی با یکدیگر دارند و این مشکلات به صورت حل نشده باقی می ماند
2- پدرانی که حضور کمرنگی در مسائل تربیتی فرزندانشان دارند. شایان توجه است که فرزند چه دختر و چه پسر باشد پدر می بایست در زمینه ی تربیتی ایشان دخالت داشته باشد و مادر خانواده را در این زمینه یاری نماید. علاقه مادران به فرزندان بی قید و شرط است اما پدران دارای عشقی مشروط می باشند بدین معنا که در شرایطی که نیاز است فرزند به دلیل کار اشتباهی که انجام داده است تنبیه شود بسیار راحت تر می تواند این کار را انجام دهد. فرزندان به هر دو نوع عشق مشروط و غیر مشروط نیاز دارند.( هرگز نباید جایگاه پدر و مادر با یکدیگر عوض شود.)
3- والدینی که در زمینه های تربیتی فرزندشان با یکدیگر همسو نیستند برای مثال یکی اجازه ی کاری را به کودک می دهد و دیگری او را منع می کند.
4-    فرزندانی که بیش از حد در رفاه مالی باشند
5-    والدین بی اقتدار
6-    خانواده هایی که توجه به مسائل معنوی در آنها کم رنگ است
اعتیاد دارای 2 مرحله است
1-    دوره طلایی : فرد تازه مصرف مواد را شروع کرده است
2- دوره سیاه : فرد کاملا به مواد اعتیاد پیدا کرده است و به دلیل ارضا نشدن هر روز دوز مواد مصرفی را بالا می برند. در این مرحله است که علائم اعتیاد در رفتار فرد مشاهده می شود. از جمله ی این نشانه ها می توان به ناسزا گویی ، دروغ های مکرر، دزدی ، نامرتب شدن ساعت خواب، افت تحصیلی ، ناتوانی جسمی و جنسی ، سکوت و گوشه گیری بیش از حد و یا پرچانگی زیاد ، تغییر رنگ پوست و لب و پیروی های ناآگاهانه از دیگران اشاره کرد.
نکته 1- بد استفاده کردن از داروها موجب ایجاد اعتیاد به دارو می شود که این داروها تنها به آرام بخش ها و مسکن ها محدود نمی گردد و بسیاری دیگر از داروها از جمله آنتی هیستامین و قرص اسهال و ... را شامل می شود
نکته 2- سیگار دروازه اعتیاد است و در صد زیادی از کسانی که سیگار کشیدن را در سنین زیر 20 سال شروع می کنند در آینده دچار اعتیاد می گردند.

 

کد: 187
گروه: بهداشت و سلامت
نویسنده خبر:
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389