چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1389/09/28 نظرات: 0 نظر نمایش: 3670 مرتبه تعداد امتیاز: 111   (Article Rating)
محرم در آهار

يكي از مراسمي كه در آهار با شكوه خاصي برگزار مي شود مراسم خرج دادن در محرم است ... 

همه ساله با فرارسیدن ماه محرم ماه عزاداری سید و سالار شهیدان آقا اباعبدالله حسین مجالس سینه زنی و روضه خوانی در سراسر دنیا و کشور عزیزمان به طور باشکوهی برگزار می شود روستای ماهم از این مراسم پرفیض مبرا نیست و با پختن غذا نذورات و سینه زنی در حسینیه و دسته جات به عزاداری می پردازد.
مراسم در روستای آهار که دارای 6 محله می باشد به این صورت است: از روز تاسوعای حسینی با محله سادات (سیدون) شروع می شود و تا 6 روز به تعداد محله ها به این قرار می باشد که اهالی آن محل از صبح سفره های صبحانه را به دو صورت زنانه و مردانه پهن کرده و تاظهر از مهمانان پذیرایی می کنند.
 ترتيب محله ها سادات،نظران،پايين محله،ميان ده،بالا محله و محله سيفان مي باشد كه امسال به خواست محله سيفان اين محله يك روز قبل از تاسوعا خرج دادند (بعضي ها مي گويند كه خيلي قديم تر ها هم محله سيفان اول خرج مي داده است البته نا گفته نماند كه ظاهراً محله سيفان قديمي ترين محله آهار مي باشد)

با تقسیم شدن کار بین افراد بعضی از آنها هم مشغول پخت غذا می باشند
حتی بقیه اهالی هم که در آن روز خرج نمی دهند به کمک آنهایی که خرج دارند می روند و در آبکشی کردن برنج و کشیدن آن در ظرف ها کمک می کنند.

سپس غذاها را در سینی های بزرگي که به آن مجمعه گفته می شود قرا می دهند و باذکر صلوات مسیر خانه تا حسینیه آهار را طی می کنند تا غذا را برای پخش کردن به دست مردم برسانند.
غذا ها در آشپزخانه بزرگ حسینیه آهار گذاشته می شود و با کمک افرادی از همان محل بین مردم پخش می شود.
در عصر دو روز عاشورا و تاسوعا هم دسته های سینه زنی با حضور کلیه مردم روستا و شب ها هم دسته های زنجیر زنی از محل های مختلف آهار پس از دور زدن در کوچه پس کوچه های روستا خود را به حسینیه جامع آهار رسانده و تا پاسی از شب به عزاداری مشغولند همچنین دعای پرفیض عاشورا نیز صبح اول وقت در حسنیه با حضور اهالی خوانده می شود.انشاء الله که خداوند از همه زحمت کشان و عزاداران قبول بفرماید.
 

نويسنده مطلب: عاطفه علی رمضانی
عکاس: حسین علی رمضانی
 

کد: 21
گروه: ادبي و فرهنگي
نویسنده خبر:
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389