چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1389/11/04 نظرات: 0 نظر نمایش: 4885 مرتبه تعداد امتیاز: 114   (Article Rating)
درباره آهار

درباره آهار

روستای آهار در هشت کیلومتری بعد از اوشان قرار دارد. حدود 900 خانوار جمعیت داشته که این تعداد در زمستان به 200 خانوار کاهش می یابد. روستا شامل شش محله سادات ، میان ده ، بالا محله ، پایین محله ، سیفان و نظران است .

بنجوئک ، بیشه و چشمه امیر چشمه های معروف آهار می باشند که آب آنها به وسیله ی لوله کشی پنج کیلومتری به منبعی انتقال یافته و آب مورد نیاز منازل بدین وسیله تامین می گردد. از لحاظ اقلیم این روستا در منطقه ای سرد و کوهستانی واقع گردیده و از یک سو به کوه های توچال از سوی دیگر به کوه های گاجره منتهی می گردد.

از روستاهای همجوار با آهار می توان به پس قلعه ، ایگل ، شهرستانک ،فشم ، میگون ، دربندسر ، گاجره و دیزین اشاره کرد.

صنایع دستی آهار در گذشته شالکی ، تنگ ، جوال ، جاجیم و جوراب بوده و از نمد به عنوان زیر انداز استفاده می نموده اند که امروزه بافت این اقلام از رونق افتاده است .

این ده در گذشته دارای شش آسیاب بوده که گندم را به آرد تبدیل می نموده و تا زمانی که جاده ای به صورت امروزی وجود نداشته حدود هشتاد درصد نیاز مردم را تامین می نموده است.

از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه درخت با قدمت سولادار می باشد که بر روی کوه نستون قرار دارد.

قبرستان آهار و مدفن شهیدان روستا ،در کنار محل تلاقی دو رودخانه شکرآب و پشکنک واقع شده است. قابل ذکر است که آهار دو قبرستان دیگر نیز داشته که به دلیل گسترش روستان در بافت مسکونی قرار گرفته است و دیگر در آن دو مراسم کفن و دفن صورت نمی گیرد. در روستا قهوه خانه ای نیز وجود دارد که روزهای تعطیل میعادگاه کوهنوردان و گردشگران است و با چای و صبحانه از ایشان پذیرایی می گردد. آهار یک درمانگاه کوچک هم دارد که در آن به امور بهزیستی و بهداشتی اهالی رسیدگی می گردد. هزینه گازوئیل و نگهداری دو حمام این روستا نیز توسط اهالی تامین می شود . مدرسه آهار به یاد شهید محسن سیفان نام گذاری شده است و شامل ده کلاس ابتدایی و راهنمایی می باشد که پسران و دختران روستا از آن استفاده می کنند ، البته پسران تنها تا کلاس پنجم ابتدایی می توانند از این مدرسه استفاده نمایند. وجود تراشکاری های متعدد نیز سبب شده بود که دانش آموزان به جای تحصیل بیشتر به کار و حرفه ی کارآموزی ترغیب شوند.

آهار دارای سه مسجد و یک تکیه (حسینیه ) است . و خانه کودکی در آن تاسیس گردیده که محل نگهداری کودکان بی سرپرست تحت پوشش بهزیستی می باشد . مکانی هم به عنوان فرهنگسرا در روستا ساخته شده و در سال های اخیر به همت اهالی و جوانان روستا انجمن علمی فرهنگی آهار به صورت رسمی تاسیس و شروع به فعالیت نموده است.

قابل ذکر است که این روستا در مسیر جاده تهران به شمال قرار دارد که متاسفانه فعلا جاده غیرفعال است. چند نفر از اهالی در شورا و دهیاری آهار فعالیت کرده و این دو مکان را اداره می نمایند

این روستا از امکانات آب ، برق ، تلفن همراه و تلویزیون برخوردار بوده و امکان استفاده از اینترنت نیز به صورت محدود برای اهالی وجود دارد.

 با تشکر از آقای اصغر نادی

کد: 30
گروه: گردشگري و طبيعت
نویسنده خبر: الناز بلوچ
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389