چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1389/11/08 نظرات: 0 نظر نمایش: 3441 مرتبه تعداد امتیاز: 107   (Article Rating)
درباره آهار 2

درباره آهار 2

این آبادی جزء دهستان رودبار قصران است که جمعیتش در فرهنگ جغرافیایی ایران 1527 نفر و در فرهنگ آبادی های کشور 1123 تن در 236 خانوار ذکر گردیده و اختلاف نفرات به دلیل تفاوت در فصل سرشماری است و فعلاً آمار دقیق تری در دست نیست.

معنای آهار

نام اصلی این آبادی اوهر است و این کلمه به صورت گل اوهر به مکان ورودی این ده (در راه اوشان و ایگل ) اطلاق می گردد. اوهر به معنای آبادی است که آب فراوان برای احداث آسیاب دارد و کلمه هر مناسب معنی آسیاب هم اکنون در لهجه اهالی موجود است.

آثار تاریخی

آتشکده باستانی قصران (قصر دخترك) برفراز ارتفاعات این آبادی بنیان یافته که از عهد ساسانیان و ظاهرا از زمان اردشیر بابکان باقی است. به حکم قرائن و آثار موجود و اطلاعاتی که سینه به سینه از گذشتگان آبادی به نسل حاضر رسیده است در قدیم در اطراف آتشکده سه آبادی معمور مسکون دیگر نیز وجود داشته که گویا زندگی آنها بیشتر از راه کمک زائران آتشگاه می گذشته و بعد از خاموش شدن آتشگاه به تدریج به سبب قطع شدن ممر معاش محل خود را ترک گفتند و به ده آهار مهاجرت کردند. آن سه آبادی که گویششان اکنون با گویش آهار به هم آمیخته عبارتند از : شکرآب ، ده تنگه و لونک .

نژاد مردم قصران

مردم قصران از اصل آریایی هستند که جمعی از بومیان قدیمی ، یونانیان و نژاد ترک و عرب نیز با ایشان در طی اعصار و قرون در آمیخته اند و از این مجموعه نسل کنونی قصران به وجود آمده است.

 

با تشکر از آقای اصغر نادی

 

کد: 35
گروه: گردشگري و طبيعت
نویسنده خبر:
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389