چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1389/11/16 نظرات: 0 نظر نمایش: 3277 مرتبه تعداد امتیاز: 102   (Article Rating)
درباره آهار 3

درباره آهار 3

گروهی از سادات که به نواحی قصران پناه آوردند

در پاره ای از آبادی های قصران هم اکنون جمعی از سادات زندگی می کنند و در برخی از این آبادی ها یک یا چند تن از فرزندان امامان معصوم (ع) و سادات حسنی و حسینی مدفونند که می توان گفت سادات این عصر فرزندان و بازماندگان آن بزرگواران هستند.

مهاجرت سادات بدین حدود و دیگر نقاط امن شرقی سرزمین های اسلامی ، از صدر اسلام درخلافت ستمگرانه امویان و به خصوص در دوره حکومت حجاج ابن یوسف برعراقیان ، که بیدادگری وخونریزیها وسفاکیهایی نسبت به اولاد علی (ع) روا می داشت آغازگردید. از این جهت مهاجران را به چهارگروه اصلی می توان تقسیم کرد.

گروه نخستین آن دسته از سادات هستند که ازظلم و جور امویان به ویژه سفاکیهای حجاج به این مناطق پناه آوردند. گروه دوم آنهایی هستند که درعهد ولایت عهدی حضرت امام رضا (ع) بدین سوی آمدند. گروه سوم کسانی هستند که دروقایع خروج عده ای ازفرزندان علی (ع) برخلیفه یار ایشان بودند و پس ازشکست در برابر خلیفه بدین نواحی می گریختند. گروه چهارم که نسبت به سه گروه سابق کثرتی داشتند آن جمعی هستند که به هنگام ظهورعلویان در مازندران و ری به دربار ایشان روی نهادند.

آنهایی که به هنگام خروج سیدی از فرزندان علی (ع) بر خلیفه همراه و یار او بودند وچون وی شکست می خورد همه آنهایی که خلاصی می یافتند رو به کوهستان دیلمان می نهادند بعضی را همان جا شهید کردند وگروهی در آنجا ساکن شدند که اعقاب آنها هنوز باقی است ومرقد اکابر ایشان مزار ومطاف است و به برکت وجود این سادات است که مردم تمامیت ناحیه قصران و بسیاری ازنقاط دیگر از آغاز شیعه بودند.

آیا میدانید

1. سبب رودبار خواندن (قصران) ، وجود رودهای فراوانی است که در دره ها و میان آبادیهای آن جریان دارد کلمه رودبار که در زبان پهلوی روتبار گفته می شد از رود به اضافه بار ساخته می شود.

2. در دهم ذیالقعده سال 1304 هجری قمری ناصرالدین شاه به آهاروشکراب سفر کرد.در تابستان1309 هجری شمسی رضاشاه پهلوی از راه اوشان به آهار و شهرستانک سفر کرده است. ویکی از راههای تهران به شمال راه تهران ، گردنه قوچک ولشگرک ، اوشان ، اهار، شهرستانک ، دوآب وکندوان بوده است.

3.جمعیت (قصران داخل وخارج) تهران درسال 1345 ، 2/829184 نفربود که 2/719730 نفرمتعلق به شهر تهران بود. در آستانه پایتخت شدن 15000 تن و در عهد فتحعلی شاه 50000 تن و در سرشماری 1317 درحدود 540000 تن ودرسرشماری 1335 بالغ بر1/513164 تن ودرسرشماری 1345 حدود 2/719730 تن بوده است.

 

منبع : کتاب قصران دکتر کریمان

 

با تشکر از آقای اصغر نادی
 

کد: 42
گروه: گردشگري و طبيعت
نویسنده خبر:
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389