چهارشنبه, مرداد 02, 1398
     


درباره ی آهار
تاریخ: 1390/02/12 نظرات: 1 نظر نمایش: 3591 مرتبه تعداد امتیاز: 98   (Article Rating)
والک پلو

والك پلو

والك يك سبزي خودروي كوهي است كه در نقاط سرد كوهستاني كشور و در فصل بهار مي‌رويد.با استفاده از آن مي‌توان پلوي مخلوط خوشمزه‌ اي تهيه كرد كه بين قديمي‌ها طرفداران بسياري دارد.

 

 


مواد لازم براي 4 نفر:

- برنج 4 پيمانه سر خالي يا 500 گرم
- والك 500 گرم
- روغن 100 گرم

طرز تهيه:
 

برنج را به همراه نمك خيس كنيد. والك‌ها را پس از پاك كردن خوب بشوييد و در آبكش بريزيد تا آب اضافي آن گرفته شود. با توجه به اينكه والك‌هاي كوهي برگ‌هاي لطيف و كوتاهي دارند، مي‌توانيد آنها را به صورت درسته مورد استفاده قرار دهيد. در غير اين صورت والك‌ها را كمي درشت‌تر از سبزي پلو خرد كنيد.
قابلمه‌اي آماده كنيد و نيمي از حجم آن را از آب پر كنيد و روي اجاق گاز قرار دهيد. پس از جوش آمدن آب، برنج خيس‌خورده را داخل آب بريزيد. بعد از آنكه برنج نيم‌پز شد، والك‌ها را به آب آن اضافه كنيد و بگذاريد تا همزمان با برنج چند جوش ديگر نيز بخورد. براي اين منظور 2 الي 3 دقيقه زمان كافي است. سپس برنج را به همراه والك آب‌كشي كنيد.
 

توضيح
 
 1- با توجه به آنكه والك، سبزي بسيار لطيفي است، طولاني‌تر شدن مدت پخت آن در آب، سبب له شدن آن مي‌شود، پس پيش از اضافه كردن والك، از نيم‌پز شدن برنج اطمينان حاصل كنيد.
در پايان، مخلوط برنج و والك آب‌كشي‌شده را دوباره به قابلمه منتقل كرده و با اضافه كردن آب و روغن، آن را به روش معمول پخت برنج دم كنيد. براي دم كشيدن اين پلو 45 دقيقه زمان لازم است.
 2- بعضي افراد در قديم، ‌والك پلو را با سماق و زعفران دم مي‌كردند، به اين صورت كه هنگام انتقال مخلوط برنج و والك به قابلمه، در لابه‌لاي برنج مقداري سماق و زعفران هم مي‌پاشيدند.
3- اين غذا از قديم‌ الايام معمولا بدون گوشت پخته مي‌شده ولي در صورتي كه به مصرف پروتئين‌هاي حيواني به همراه غذا عادت داريد، مي‌توانيد ‌آن را به همراه ماهيچه پخته شده يا كوفته ريزه سرخ شده دم كنيد و بخوريد.

چند نكته:

1 - والك را پس از شست‌ وشو بلافاصله در پخت غذا مورد استفاده قرار دهيد. والك شسته ‌شده به سرعت خراب مي‌شود.
2 - از خيس كردن طولاني مدت والك در آب طي مراحل شست‌ وشوي آن پرهيز كنيد زيرا به‌ سرعت پژمرده مي‌شود.
3‌ - رايج‌ ترين روش براي نگهداري طولاني‌ مدت والك، فريز كردن آن است؛ در نتيجه والك را پس از شست ‌وشو به صورت درسته يا خرد‌شده فريز كنيد.
4 - روش ديگر براي نگهداري بلندمدت والك، خشك كردن آن است. اين كار را در سايه انجام دهيد.
5 - براي پخت والك پلو به جاي آبكش كردن از روش كته كردن نيز مي‌توان استفاده كرد. براي اين منظور برنج را مانند روش معمول پخت كته، به همراه آب بپزيد. هنگامي كه آب برنج تمام شد، والك را به برنج اضافه كرده و با برنج مخلوط كنيد. سپس اين مخلوط را مانند كته معمولي دم كنيد.
 
 
با تشکر از خانم فاطمه سیفان


کد: 94
گروه: زنان
نویسنده خبر:
امتیاز بندی

نظرات
نظر از محتوای بلاگ زیر: http://googleyab.ir/%d8%b3%d8%a8%d8%b2%d9%8a-%d9%be%d9%84%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%8a%da%86%d9%87-2/
در تاریخ 1394/03/13

ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام شده مجاز به ارسال نظر می باشند.
تبليغات
حريم كاربران  |  شرایط استفاده
كليه حقوق براي انجمن علمي فرهنگي آهار محفوظ است 1389